
Вибір складаного ножа — завдання «із зірочкою», навіть якщо пошук обмежується асортиментом одного виробника. Якщо ви опитаєте 10 людей, яким має бути хороший ніж, то отримаєте 10 різних відповідей. І це нормально, оскільки поняття «хороший» ґрунтується на суб'єктивних уподобаннях.
Постає логічне запитання: як обрати складаний ніж, який буде «тим самим» і відповідатиме очікуванням? У цій статті ми розберемо ключові параметри ножів Roxon: від матеріалів до унікальних форм і розповімо про нюанси моделей, які роблять їх особливими серед різноманітних варіантів інших брендів.
Як вибрати ідеальний складний ніж Roxon
Світ складаних ножів представлений багатьма категоріями інструментів. На кожен день (EDC), для туризму, полювання, тактичних цілей — це не повний перелік різновидів «складнів», яких відрізняє основне призначення, але обʼєднує низка загальних особливостей:
- Компактні розміри. Клинок ховається у руківʼї, що зменшує розміри конструкції. Більшість моделей укомплектована кліпсою для фіксації на кишені. Затискач дозволяє носити інструмент непомітно, що неможливо у разі з масивним ножем з фіксованим лезом.
- Безпечне транспортування. Ризик отримання травми об складаний ніж є нульовим, оскільки гостре лезо зафіксовано всередині руківʼя.
- Функціональність. На відміну від фікса, призначеного для певного пула завдань, можливості ножа складаного формату обмежуються лише фантазією виробника. Дизайн може передбачати заміну клинка на леза іншого призначення, включати дрібні доповнення як стропоріз або склобій.
Щоб обрати складаний ніж Roxon правильно, заздалегідь визначте, які завдання ви вирішуватимете з його допомогою. Чи потрібне просте лезо для дрібних завдань або модифікований інструмент для специфічних операцій?
У першому випадку значення має баланс між якістю різання та ергономікою, а у другому робиться акцент на наявність функціональних доповнень.
Основні критерії вибору складаного ножа
Кишеньковий ніж складається з 2 частин: клинка та руківʼя. Ці елементи з'єднуються в осьовому вузлі, що приводить лезо в рух.
Під час вивчення моделей, слід звертати увагу на матеріали конструкції та профіль клинка, які визначають довговічність та ефективність експлуатації у певних умовах.
Яка сталь найкраща для ножа
Ножові сталі поділяються на 2 категорії:
- Вуглецеві з покращеною твердістю леза;
- Нержавіючі з високою опірністю корозії.
Вуглецева зустрічається переважно в EDC ножах для виконання базових завдань. Вона не підходить для використання в польових умовах через низький вміст хрому (Cr), що знижує її антикорозійні властивості. З урахуванням цього нюансу, для універсального ножа краще вибирати нержавіючу сталь, яка витримує експлуатацію в різних умовах, включно з високою вологістю та контакт з агресивними сполуками: кислотами, маслами, солоним середовищем тощо. Саме такі марки застосовуються у виробництві ножів Roxon.

Тип нержавіючої марки впливає на експлуатаційні можливості клинка та, як наслідок, на кінцеву вартість інструменту.
До сталей, що використовується брендом Roxon, належать такі:
- D2. Інструментальна сталь з високим вмістом вуглецю (±1,5%) та помірною кількістю хрому (±12%), що робить метал напівнержавіючим. Твердість знаходиться в межах 57-61 HRC, балансуючи між простотою заточування, міцністю та тривалістю збереження гостроти. Проте метал вимагає регулярного обслуговування через нижчу стійкість до корозії порівняно з нержавіючими сталями.
- 420. Це нержавіюча сталь, розрахована на середні навантаження, що зумовлено невисокою твердістю (до 56 HRC). Водночас марка відрізняється високою корозійною стійкістю, що робить її популярною у виготовленні бюджетних ножів.
- 8Cr13MoV. Нержавіюча сталь, аналог японської марки AUS-8. У її складі присутні близько 0,8% вуглецю, 13% хрому та легувальні елементи у вигляді молібдену та ванадію, що покращують твердість та стійкість кромки до зношування.
- CPM S35VN. Преміальна порошкова сталь нержавіючого типу розроблена компанією Crucible Industries. Збалансований склад наділяє метал міцністю та зносостійкістю, дозволяючи звести частоту заточування до мінімуму.
Форма леза: що враховувати
Якщо ви шукаєте ніж «для всього», актуально вибирати між моделями з клинками універсальної форми:
- Drop Point. Плавний вигин обуха до вістря збільшує міцність і стійкість клинка до пошкоджень під час силового різання. Це найпопулярніший профіль, що підходить для роботи з матеріалами різної щільності.
- Clip Point. Вигнута лінія обуха зі «зрізом» до вістря має тонкий кінчик. Він підвищує проникаючі здібності клинка, придатного не лише для різання, а й для проколювання.
Функціональність інструмента можна розширити за допомогою змінних клинків різної форми: Tanto, Spear Point, Sheepfoot, Talon, Straight та інших. Ця можливість передбачена у ножі Roxon S502U.
Матеріали руківʼя
Конструкції ножів Roxon представлені у 2 форматах:
- Суцільнометалеві. Руківʼя виготовлене зі сталі або титану, що надає ножу елегантного вигляду та одночасно спрощує обслуговування. Метал легко очищається від забруднень, не боїться ударів та механічного впливу, витримуючи екстремальні умови. Однак гладка металева поверхня вносить корективи в експлуатацію: ніж може вислизати з руки при утриманні вологою долонею та сильному упорі на вістря, тому варто використовувати такий інструмент з обережністю.
- З нековзними накладками. Накладки зі склотекстоліту G10 — невмираюча класика серед EDC ножів. Плашки закріплені на одному або по обидва боки руківʼя та не дають долоні ковзати завдяки шорсткій поверхні. В асортименті Roxon також є колекційні інструменти зі вставками з натуральної шкіри, яка не тільки підвищує якість хвату, а й додає естетики до дизайну.
Тут вибір залежить від ваших уподобань. Потрібен універсальний ніж на всі випадки життя — вибирайте модель зі склопластиковим руківʼям, яке витримує екстремальні умови та спрощує виконання силових робіт внаслідок мінімізації ковзання. Хочете незвичайний інструмент, який буде стильним повсякденним аксесуаром, — сміливо розглядайте суцільнометалевий ніж або аналог зі шкіряними накладками.
ТОП складаних ножів від Roxon
«Не май 100 інструментів, а май один ніж Roxon» — так міг би звучати девіз бренду, який створює універсальні різальні інструменти. Серед них є класичні варіанти для міських та польових умов використання, а також вишукані моделі, які здатні викликати справжній вау-ефект під час виймання з кишені.
Нижче познайомимо вас із найпопулярнішими з них.
Roxon S502U

Інструмент складається з клинка Drop Point зі сталі 8Cr13MoV та руківʼя з накладками G10, успішно балансуючи між ефективністю різання та ергономікою. При довжині 180 мм після відкриття, конструкція важить лише 88 г, що підвищує контрольованість леза та знижує втому в запʼясті під час тривалого використання.
Головною особливістю S502U є розбірна конструкція з можливістю заміни клинка. Бренд пропонує 13 змінних клинків на вибір — кожен різної форми та типу заточування, адаптованих під різні завдання.
Roxon серія K
Лінійка представлена трьома ножами для повсякденного носіння:

- K1 з тонким клинком Drop Point зі сталі D2. У виробництві руківʼя використано титан з інкрустацією з натуральної шкіри.

- K2 з загостреним кінчиком для роботи на укол та склопластиковим руківʼям, прикрашеним кольоровими шкіряними вставками.

- K3 з високою проникною здатністю завдяки особливо тонкому вістрю. Клинок зі сталі CPM S35VN миттєво відкривається натисканням на фліпер та має довгий упор для пальця.
Ножі мають спільну схожість — витончений дизайн з доповненням у вигляді кишенькового затискача, що дозволяє непомітно сховати інструмент у кишені.