
До переліку повсякденних must-have речей входять смартфон, ключі та гаманець. Але є ще одна річ, яку незаслужено лишають поза увагою — ніж кишеньковий. Для чого він потрібний? Різати, проколювати, пиляти — гострому лезу під силу завдання різної складності, з якими не впоратися голими руками.
Але як знайти інструмент, який буде не лише ефективним, а й зручним саме для вас? Є безліч тонкощів, що впливають на вибір: форми клинків, типи замків, матеріали руківʼя. У цій статті розберемо всі нюанси.
Як вибрати кишеньковий ніж: поради для новачків та досвідчених користувачів
Кишеньковий чи EDC ніж має складану конструкцію, в якій клинок ховається в руківʼя. Незалежно від дизайну конкретної моделі, всі вони націлені на одне — запропонувати швидке вирішення завдання, в якому потрібне гостре лезо. Дрібні конструкційні особливості можуть доповнити основний функціонал, наприклад, серейторне заточування для швидкого різання волокнистих матеріалів або упор на обуху для пальця та виконання силових робіт.

Складані інструменти, зокрема ножі кишенькові Roxon, мають одну ключову перевагу — простоту в носінні. Вони легко поміщаються в кишені, тому їх можна непомітно носити у повсякденному житті та швидко привести у робоче положення для виконання завдань різної складності — від розпакування картонної коробки до заточування дерев'яних кілочків. Це робить їх незамінним атрибутом не лише для міського середовища, а й для активного відпочинку.
Як вибрати кишеньковий ніж на кожен день
Вибір ножа ґрунтується на 2 факторах: ефективності та ергономіці. І вони безпосередньо залежать один від одного.
Тверда сталь, зручний для вас механізм відкриття та руківʼя, що підходить за розміром, — це основні моменти, на які слід звертати увагу.
Далі розберемо кожен з них.
Форма та матеріал клинка
Профіль клинка впливає на якість кінцевого результату під час виконання певного завдання.
Існують як універсальні, так і вузькопрофільні форми:
- Універсальні включають Drop Point, Clip Point та Tanto. Їх довга різальна кромка підходить для більшості повсякденних завдань, забезпечуючи ідеальний баланс між міцністю та різкістю.
- Вузькопрофільні, як Sheepsfoot, Wharncliffe, Spear Point, призначені для більш спеціалізованих робіт: точкового проколювання та пиляння.
Щоб вибрати відповідний клинок, заздалегідь визначте, які завдання ви виконуватимете ним найчастіше.
Також дивіться на тип заточування: пряме для рівного різання, серейторне для роботи з мотузками, деревиною, волокнистими матеріалами, а комбіноване поєднує можливості обох типів.

Що стосується сталі для клинка, то можна виділити 3 основні категорії:
- Нержавіюча. Високий вміст хрому наділяє метал антикорозійними властивостями та довговічністю. Додавання молібдену, ванадію та мінімальної кількості вуглецю підвищує показники міцності та спрощує обслуговування леза, яке легко гостриться навіть у польових умовах.
- Вуглецева. Її перевага — еталонна твердість завдяки високому відсотку вуглецю. Клинок повільно сточується та демонструє чудове різання. Однак така сталь вкрай сприйнятлива до іржі, тому потребує регулярного догляду.
- Дамаська. Преміальна сталь, яка цінується за унікальний вигляд з дрібним візерунком на поверхні — результат плавлення безлічі шарів різних сталей. У дамаску поєднується твердість і стійкість до навантажень, але, як і вуглецева сталь, він боїться контакту з вологою та потребує постійного обслуговування.
Для ножа, який буде у постійній експлуатації, краще вибирати нержавіючу марку. У такому разі ви вбережете себе від неприємних наслідків у вигляді окислення та іржавіння сталі при контакті з вологою, кислотами та іншими агресивними середовищами.
Довжина та ергономіка руківʼя
Якщо руківʼя занадто коротке, хват буде нестабільним, що може призвести до дискомфорту під час роботи та ризику отримати травму, особливо при силовому різанні. Тому головне правило: довжина руківʼя має бути не меншою за ширину вашої долоні. Це гарантує, що інструмент зручно ляже у руку, і всі пальці помістяться на конструкції, не звисаючи та не зісковзуючи.

Дизайн руківʼя буває двох типів:
- Суцільнометалеве зі сталі, титану або алюмінію. Міцне та довговічне, проте ковзає у мокрій долоні, обмежуючи спектр можливостей інструменту.
- З нековзними накладками з G10, мікарти, карбону, гуми або шкіри. Текстурована поверхня плашок зміцнює хват і запобігає ковзанню руки. Це найкращий варіант для ножа, який планується застосовувати на природі.
Механізм фіксації
У традиційних ножах використовуються системи Liner Lock з пружною пластиною, Slip Joint та Back Lock зі стопором на спинці руківʼя. Ці замки прості в експлуатації та невибагливі в обслуговуванні.
Якщо не виключені високі навантаження на інструмент, краще вибирати модель із замком Axis Lock або Back Lock, які витримують натискання на лезо із силою до 300 кг.
Механізми Axis Lock, Frame Lock та Button Lock пропонують зручне керування однією рукою, зводячи швидкість відкриття конструкції до часток секунди.
Ножі кишенькові складні: для чого вони потрібні?
Ножі на кишеню поділяються на категорії щодо основного призначення:
- Для повсякденного носіння. Мають просту конструкцію, адаптовану до базових навантажень. Підходять для дрібних завдань з різання.
- Туристичні. Відрізняються функціональним клинком, який однаково ефективний як для різання, так і для проколювання. Можуть містити додаткові елементи для виконання певних робіт. Руківʼя має нековзні накладки для міцного хвату у вологих умовах.
- Тактичні. Укомплектовані потовщеним лезом, яке витримує підвищені навантаження без пошкоджень. Часто мають комбіноване заточування та посилений кінчик для виконання колючих ударів під час самооборони.
Поділ на види кишенькових ножів є умовним, оскільки незалежно від основного призначення ви з однаковим успіхом можете використовувати один ніж у різних умовах.
Наприклад, туристична модель цілком підійде для повсякденних потреб, а тактична — виручить на відпочинку, якщо доведеться розпалювати багаття або різати щось у похідних умовах.
Важливо розуміти, що вибір інструменту залежить від ваших уподобань і типу завдань, що часто виконуються, та не має жорсткої прив'язки до конкретного виду діяльності.